Léčení


Výživa: Při poklesu energie snězte nějaký výživný pokrm nebo jen zákusek, který vás udrží „v chodu“ do dalšího jídla. Dejte přednost bílkovinám nebo polysacharidům, například celozrnné sušence či jablku, před kouskem sladkého moučníku; ten vám sice rychle zvýší energii, ale brzy se budete cítit opět unaveni. Kofeinové nápoje nebo alkohol nepijte.

Zvládání stresu: Pokud jste unaveni z přemíry práce v zaměstnání nebo doma, uvažujte, zda nadměrný tlak vychází z okolí nebo z vás samých. Potom přemýšlejte o tom, jak snížit nároky, které vám odčerpávají energii.

Bojujte proti únavě změnami ve svém okolí, osvěžte místnost květinami apod. Jednotvárnost a příliš zaběhaný způsob práce zvyšuje únavu.

Cvičení: Pokud jste během dne neměli možnost fyzických aktivit a vaše energie klesá, osvěžte se rychlou chůzí, jděte si zaplavat nebo se trochu „unavit“ do posilovny.

Jóga a tchán-t´i: Tyto zvláštní formy cvičení podporují zvyšování energie pomocí hlubokého dýchání, protahovacích cviků a jemných, uvědomělých pohybů. Techniky hluboké relaxace na základě jógy mohou mít zvláště dobré účinky v době, kdy se cítíte nejvíce unaveni – například večer po příchodu z práce domů.

Aromaterapie

      Partner nebo někdo z rodiny vám může udělat masáž aromatickými oleji. Chcete-li se celkově uvolnit,  přidejte ke lžíci oleje ze sladkých mandlí nebo hroznových jader čtyři kapky levandulového oleje pro uvolnění, popřípadě čtyři kapky citrónového oleje pro povzbuzení – podle toho, jak se právě cítíte.

      Sami si můžete namasírovat obličej, nohy, břicho, ruce i paže olejem, který připravíte takto: do lžíce oleje z hroznových jader nebo mandlového oleje přidáte čtyři kapky levandulového oleje, čtyři kapky oleje ylang-ylang a dvě kapky oleje z římského heřmánku.

      Do odpařovače dejte několik kapek rozmarýnového oleje nebo směs šalvějového, jalovcového a citronelového oleje. Všechny mají uklidňující účinek, proto zmírňují únavu z psychického stresu. Během těhotenství tyto oleje neužívejte.

      Na kousek mulu kápněte několik kapek rozmarýnového oleje a dejte si jej pod šaty. Vůně, která se uvolní vaší tělesnou teplotou, vás určitě příjemně povzbudí.

Rostlinné léky

      Ženšen se pokládá za nejlepší přírodní lék pro lidi, kteří mají pocit, že jsou na dně. Jako takzvaný adaptogen dokáže stimulovat, nebo naopak zklidňovat centrální nervový systém tak, jak to právě potřebujete. Ženšen zvyšuje rovněž odolnost proti stresu, a vůbec působí jako povzbuzující droga. Lze ho koupit v lékárnách nebo obchodech s biopotravinami ve formě čaje – samostatně nebo v čajových směsích, ve formě tablet nebo tinktury.

      Máte-li pocit vyčerpání a napětí, pak je pro vás ideálním nápojem před spaním šálek bylinkového čaje. Zkuste heřmánek, šantu, meduňku, chmel nebo lipový květ – ty všechny mají uklidňující a uvolňující účinky, které vám umožní lépe si odpočinout a proudit se osvěženi. Vyzkoušejte si, která z bylin na vás bude působit nejlépe, nebo je různě kombinujte.

      Gotukola, léčivka s povzbuzujícími vlastnostmi, rovněž může zmírňovat únavu.

Pozor: Léčení upravte podle svého zdravotního stavu!

Vodoléčba: Při únavě vyvolané stresem pomáhá teplá koupel. Jestliže pocit únavy pramení z nudy nebo nicnedělání, vzpruží vás studená sprcha nebo plavání. Velmi osvěžující jsou střídavé horké a studené sprchy nebo sauna s následnou studenou sprchou či koupelí. Večerní studená sprcha pomůže uvolnit fyzické i psychické napětí nastřádané během dne.

Homeopatie: Výběr jednotlivých léků zvolte podle příznaků, které u vás převládají, a podle pravděpodobné příčiny svých obtíží.

      Arnica: je-li vaše únava způsobena nadměrnou fyzickou zátěží;

      Arsenicum: při velké úzkosti a neklidu;

      Kali phosphoricum: při velkém psychickém napětí;

      Valerian: nemůžete-li usnout, protože stále myslíte na své problémy.

Bachovy květové esence: Jestliže máte citové problémy a život vám proto připadá nesnesitelný a únavný, používejte květové esence; vyberte si jednu nebo i několik z těchto esencí:

      oliva: jste-li unavení a vyčerpaní;

      zeměžluč: cítíte-li tlak, o němž si myslíte, že ho nelze zvládnout;

      dub: pokračujete-li v práci, i když cítíte, že jste u konce svých sil;

      habr: pociťujete-li únavu již při pouhé myšlence na příští těžký den.

Porada s odborníkem: Citové problémy, například zármutek, potlačovaný hněv a pocity marnosti, se mohou projevovat trvalou únavou. Tento druh obtíží budete možná těžko zvládat sami, protože není snadné hodnotit situaci, na niž jste si časem zvykli, a přijít na to, jak ji zlepšit. Promluvte si o svém problému s dobrým přítelem, nebo vyhledejte psychologa, který vám poskytne odbornou pomoc.

Jiné způsoby léčby: Akupunktura, reflexní terapie, jóga a kraniosakrální osteopatie patří mezi formy léčby, které v případech přetrvávající únavy mohou dobře účinkovat. Můžete se rovněž poradit s terapeutem praktikujícím čínskou medicínu nebo ájurvédu.

 

Kdy vyhledat lékaře?

      Únava se stupňuje nebo trvá i přes intenzivní domácí léčení.

      Jste dušní, máte bolesti na hrudi, kruté bolesti hlavy, závratě, změny vidění nebo bolesti břicha.

Léčíme se s přírodou, Jane Alexander a spol., Reader´s  Digest, 2000.