Prevence

Významnou složkou prevence je výživná, převážně čerstvá strava a dostatek spánku (většina lidí potřebuje asi sedm hodin nočního spánku). Důležitý je také pravidelný pohyb, cvičení, pobyt na čerstvém vzduchu a umění zvládat stres.

Výživa: Chcete-li získat dostatek živin a nutričních látek potřebných k udržení fyzické i duševní energie, jezte co nejvíce potravin s vysokým obsahem vitamínů skupiny B (maso, ryby, mléko, celá zrna), vitamínu C (zelenina, ovoce), vitamínu E (tučné ryby, ořechy, semena, rostlinné oleje), dále železa (maso, ryby žloutky, zelená listová zelenina), hořčíku (ořechy, celá zrna, luštěniny, listová zelenina), a draslíku (zelenina, ovoce).

Jíte-li příliš často pokrmy typu „fast food“ a jinou zatěžující stravu (pomfrity, uzeniny), může slinivka – vzhledem k následnému vzestupu hladiny krevního cukru – vyvíjet přehnanou činnost a vylučovat nadměrné množství inzulínu. Sníte-li totiž rafinované sacharidy ve formě cukru a bílého pečiva, hladina cukru rychle stoupne, ale potom klesá k abnormálně nízkým hodnotám. To ve vás vyvolá únavu a podrážděnost, bolesti hlavy a někdy až i pocity na omdlení. Nízká hladina krevního cukru zvyšuje riziko vývoje přecitlivělosti na potraviny nebo potravinové alergie. Poklesu krevního cukru zabráníte těmito způsoby:

      Zařaďte do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Tráví a vstřebávají se mnohem pomaleji než potraviny obsahující průmyslově čištěné sacharidy; to vám pomůže udržet hladinu krevního cukru v optimálních hranicích.

      Vybírejte si potraviny, které obsahují zvláště velké množství rozpustné vlákniny, jako jsou jablka, ovesné vločky a luštěniny.

      Jezte co nejméně potraviny z bílé mouky a potraviny obsahující velké množství cukru.

      Omezte příjem kofeinu. Kofein sice vyvolává přechodný vzestup energie, ale potom obvykle dochází k vzrůstu únavy jako následku poklesu krevního cukru.

      Nepijte mnoho alkoholu. Alkohol tlumí centrální nervový systém a snižuje hladinu krevního cukru.

      Dbejte na to, aby ve vašem jídelníčku nechyběly potraviny s obsahem chromu. Tento minerál je nezbytný pro správné řízení hladiny krevního cukru; je obsažen v játrech, sýrech a celých zrnech.

Cvičení: Fyzická aktivita obvykle vyvolává příliv energie, protože odstraňuje nezdravé změny, které vznikají v organismu při nečinnosti a psychickém i fyzickém stresu. Pravidelné cvičení urychluje procesy v organismu a zvyšuje hladinu energie. Fyzická nečinnost je pravděpodobnou příčinou přibývání na váze; přebytečné kilogramy pak únavu ještě stupňují. Zvyšujte si hladinu energie tak, že budete střídat namáhavou fyzickou činnost s odpočinkem a spánkem. Cvičte ovšem jen v hranicích svých možností.

Zvládání stresu: Snažte se neustále dodržovat tyto zásady:

      Najděte si čas k celkovému uvolnění. Tělo i mozek mohou podávat značné výkony, ale zvládnout mohou vše jen do určité míry – pak tvrdě vyžadují odpočinek. Můžete se cítit při plné síle, nabírat na sebe stále více a více práce, ale v určitém okamžiku stačí jen nepatrné množství další námahy, aby došlo neočekávaně k úplnému vyčerpání.

      Střídejte různé druhy činnosti. Pracujete-li dlouhé hodiny za stolem nebo u výrobní linky, může to oslabit vaši tělesnou i duševní energii. Pokud je to možné, zvolte aktivní odpočinek – jděte se například projít na čerstvý vzduch.

Zvyšování nízkého krevního tlaku

Nízký krevní tlak může vyvolávat únavu. Pokud máte nízký tlak:

      Jezte zdravou stravu

      Více solte pokrmy, které jíte

      Posilujte denně svůj krevní oběh šálkem bylinkového čaje nebo tinkturou připravenou ze zázvoru, anděliky, hlohu a kopřiv

      Do teplé koupele si přidejte několik kapek zázvorového, rozmarýnového, majoránkového nebo skořicového oleje.