Díl 3.

 

Motto:

"Láska prochází žaludkem"

 

            Většina čtenářů možná vzdychne, ale to jo, to přece víme, ale nás už zamilovanost opustila, tak co to má společného s rovnováhou našeho trávení a našeho organismu. Věřte, že mnoho. Nikoho z nás nepřekvapí obraz kojící matky, laskavý a milující úsměv nad tváří miminka krmícího se z prsu. Dostává jídlo s láskou, která prochází žaludkem. Neseme si s sebou tento odkaz klidu a pohody z jídla a u jídla ještě dlouho. Jídlo nám přináší uspokojení, pocit sytosti a to nejenom poživatinami.

            Do momentu kdy narazíme na tlak společnosti zaměřené na výkon nikoli na pohodu a uspokojení jednotlivce. Začíná hon za "obživou", jak paradoxní - honíme se za ziskem prostředků k obživě, abychom si mohli pořídit dostatek a s dostatkem pocit sytosti a uspokojení a v konečném důsledku je to přesně naopak.

            Jsme neustále nespokojení, pořád nemáme dost a tak ukracujeme čas určený k požívání "obživy", užívání si slastí a pohody z dobrého jídla. Tělu nenabídneme dostatek klidu k trávení a zpracování potravy, kterou do sebe doslova soukáme jako šišky do posvícenské husy. Ani ona neví jak to chutná, jenom je cpána a cpána až na pekáč. Pravda mi na "pekáči" nekončíme, nebo že by ano, operační stůl po opakujících se žlučníkových kolikách, nadváha spojená s omezenou hybností a tak nám obstarají "pekáč" s kolečky ..........

            Výše popsaný katastrofický scénář nemá čtenáře odradit ani pohoršit, jenom přimět k zastavení a zamyšlení nad vlastním stravovacím režimem, abychom se definitivně zbavili "kyselého" úsměvu.

            Ve své podstatě se dá říci, že máme jídlo rádi a máme rádi pocit uspokojení ze snědeného jídla, ale to je naprosto v pořádku. Co není v pořádku jsou naše momentální stravovací návyky, pitný režim a obsah toho co do sebe soukáme, co hltáme, co nejíme, protože odkládané jídlo také pracuje proti našemu tělu.

            Buďme k sobě laskaví a mysleme na jídlo včas, plánuje kdy a co budeme jíst a užívejme si radosti, pohody a uspokojení z jídla.

Rovnali jsem tělo zvenčí nyní pojďme dovnitř.

Patero zásad očisty a udržení vnitřní rovnováhy:

1. Změna stravovacích návyků ve prospěch poměru 4:1  zásadité ku kyselé stravě, v čase čtyři týdny zásadité k jednomu týdnu kyselé

2. Jíst 5x denně ovoce nebo zeleninu

3. Všechna jídla důkladně a soustředěně žvýkat

4. Pravidelně doplňovat vitamíny a minerály, stopové prvky

5. Regulovat pitný režim co do množství i obsahu

Začneme od  5. pravidla:

Pitný režim - pokud chceme rozpustit zkrystalizované strusky musíme změnit zvyklosti při pití ve 100%  na začátku  procesu (minimálně 5 týdnů) a poté rozumně dodržovat. Čili  žádnou kávu s kofeinem a černý čaj, sycené nápoje, sladké pití a jistěže jakýkoli alkohol.

Pitný režim volíme tak, abychom u sebe měli neustále dostupnou tekutinu, není předepsáno kolik toho ve skutečnosti máme vypít (to je individuální), ale je třeba jednat tak abychom neměli pocit žízně, cca 2dcl každou hodinu. Základem je voda.

2 - 3 denně bychom měli pitný režim doplnit o odstruskovací bylinkové čaje.

Černý bez

2 čajové lžičky sušených lístků, spařit šálkem vroucí vody, 5 minut louhovat, scedit, možné vypít až 4 šálky denně

Jalovec

12 sušených plodů rozmačkáme v šálku, přelijeme vroucí vodou 3-7 minut louhujeme a pijeme po doušcích, 2 šálky denně max. 3 týdny, doporučuji jako doplňkovou formu o víkendech působí močopudně, rychleji odplavuje, podporuje léčbu dny, svalových křečí, působí proti nadýmání.

Kopřiva

nejlepší prostředek odstruskování, čerstvou kopřivu nasekat na malé kousky, polévkovou lžíci kopřiv přelít vroucí vodou, přikryté nechat 2 minuty louhovat, denně vypít 4 šálky po dobu 4 týdnů

Měsíček lékařský

čaj z této byliny intenzivně čistí krev, ovlivňuje činnost jater a žlučníku, hojí hnisavé rány a vnitřní záněty, dvě lžičky sušeného měsíčku přelijeme šálkem vroucí vody necháme 5-10 minut louhovat, pijeme 2-3 šálky denně.

Růže šípková

obsahuje především velké množství vitaminu C, proplachuje ledviny, močové cesty a močový měchýř. Ideální ochrana před nemocemi z nachlazení. 75gramů šípků celých sušených nebo čerstvých vaříme půl hodiny v 1/2l vody, scedíme a pijeme bez omezení.

Řepík lékařský

vrchovatou čajovou lžičku řepíku vsypeme do šálku studené vody a necháme 7-8 hodin louhovat, poté krátce povaříme a  připravený čaj pijeme vlažný. Ovlivňuje stav pokožky a vlasů.

Výše uvedené bylinné čaje jsou možnosti, které si můžete připravit sami, ale v mnoha obchodech typu Natura již pořídíte připravené čajové směsi z bylin např. Luční kvítí, Herba, zelený ovesný čaj, očistné směsi a detoxikační směs.

Všeobecně platí, že jeden druh bylinkového čaje bychom měli pít maximálně tři týdny a potom změna.

K doplnění procesu je tu ještě jeden typ čaje či zeleninového vývaru, který bychom  měli pít

do 50 minut po obědě a po večeři v množství 2dcl a teplý po dobu 6 týdnů.

Potřebujeme 1 řapíkatý celer a 4 cibule, 3 litry vody, sůl.

Celer a oloupanou cibuli nakrájíme na kostky a vaříme cca 25 minut v osolené vodě, poté všechno řádně rozmixujeme, scedíme a pijeme scezenou  tekutinu jak výše uvedeno. Uchováváme v chladničce, pro jednoho je dávka na cca 4-5 dnů.

Podporuje zrychlení metabolismu, odvodňuje zbytečně uloženou vodu - otoky apod., zlepšuje buněčnou pružnost a zlepšuje činnost střev.

Posledním doplňkem pitného režimu je zásaditá voda, kterou získáme vlastní výrobou z kohoutkové vody, nikoli minerálky a doplněnou o pomocné látky z některých dostupných produktů, především v lékárnách např. Acidovert, Alkala N., Basica - vital, Gelum kapky, Rebasit, Ovocalcin N-Forte, Presselin Osmo Pulver - při použití postupujeme podle návodu. Některé produkty mohou být na českém trhu složitěji k sehnání. Pijeme neomezeně.

Basica Vital ®

Originál - pouze v lékárnách.

Základní granule pro míchání 
do jídla a vaření

Kombinace zásaditých minerálů a cenných stopových prvků neutralizuje kyselost a poskytuje novou energii a hybnost.

Vlastnosti

  • Pro míchání do potravin
  • Bez chuti a tepelně odolné
  • vhodné pro vaření a pečení
  • 100% organické minerální látky
  • obsahuje laktózu
  • jod-free, bez lepku
  • bez Aromasoffe bez sladidel

Velikosti balení:

  • 200g - Pack (PZN 1865110)
  • 800g - Pack (PZN 1865127)

4. pravidlo

Aby se účinek vitamínů zesílil, je možné po vypití bylinkového čaje sníst ještě kousek ovoce, neboť čaj dokáže podivuhodně rozvést vitamíny do těla.

3. pravidlo

si doplníme o základy biologických hodin, které bez našeho ovlivňování pracují v těle každého člověka - co to znamená, v podstatě jde o postupné zapínání a vypínání jednotlivých orgánů a orgánových soustav, ne snad, že by některá poté přestala pracovat, ale řekněme, že se jedná o určitý typ akcelerace a zvýšení výkonu a tím i citlivosti na vnější podněty - zima,teplo, fyzická a psychická zátěž, celkový zdravotní stav, stres, životospráva.

 Aktivita trvá v jedná soustavě 2 hodiny a pro naši potřebu jsou důležité následující dvouhodinovky:

7 - 9,00  aktivní žaludek, doplňovat vitamíny, nepít studené nápoje

9 -11,00 aktivní slinivka a slezina, mozkový výkonnostní vrchol, jediná doba na sladkosti, můžeme zvýšit příjem ovoce a medu, žádný alkohol

15 - 17,00 aktivní močový měchýř, lze jíst vydatné jídlo  

2. pravidlo

- oboje bychom měli jíst v syrovém stavu, zeleninu případně připravovat na páře. Očištěnou, na menší kousky rozdělenou zeleninu vložíme na napařovací síto či ohřívací cedník a necháme pod pokličkou 6 - 12 minut, podle druhu a tvrdosti, poté vyjmeme a konzumujeme, ochucujeme až po úpravě. V syrovém stavu nejíme květák, brokolici a zelí.

1. pravidlo

-  jako podporu odkyselení organizmu je vhodné nahradit některé uhlohydrátové přílohy (těstoviny, brambory, rýže, knedlík) zeleninou, více méně na principu dělené stravy. Omezíme tuky a  nejíme smažená jídla. A v prvních týdnech i maso a ryby, nejlépe bezmasé večeře. Vyvarujeme se čerstvého bílého pečiva a kynutých sladkostí.

Pro základní orientaci uvádím několik příkladů jednotlivých skupin potravin (krátký vzorový přehled)

Zásadotvorné:

bílé fazole, brambory, brokolice, bylinky, cukety, čekanka, červená řepa, hlávkový salát, hřiby, karotka, kedlubna, klíčky a výhonky, květák, kyselé zelí, lišky, okurka, pórek, rajská jablíčka, ředkev bílá, ředkvička, špenát,dýňová a  slunečnicová jádra, mléko čerstvé, smetana, sojové mléko, syrovátka, sojová mouka, tofu, angrešt, avokádo, broskve, citrón, grapefruit, hroznové víno, hrušky, jablka, jahody, mandarinky, meloun, pomeranče, sušené ovoce (nesířené), švestky, třešně, bylinkový čaj, minerální voda neperlivá, zelený čaj, med, pivovarské kvasnice, sojová omáčka, třtinový cukr

Neutrální:

baklažán, cibule, červené zelí, česnek, dýně, hrách, kapusta, křen, paprika, salát polníček, žampiony, jogurt, podmáslí, vaječný žloutek, celozrnný chléb, jáhly, obilné lupínky, pšeničná mouka, špalda, špaldová mouka, krupice, ananas, banány, kiwi, mango, meruňky, ostružiny, rybíz červený a černý

Kyselinotvorné:

artyčoky, čočka, hrách sušený, kukuřice, rebarbora, růžičková kapusta, burské oříšky, kešu oříšky, lískové oříšky, lněná semínka, mandle, pistácie, sezamová semínka, vlašské ořechy, hovězí, husa, kachna, králík, krocan, krůta, skopové, srnec, šunka, telecí, vepřové, zajíc, hermelín, ementál, ovčí sýry, sýr tavený, vejce celé, výrobky z kyselého mléka, chléb bílý, chléb černý, chléb křehký, ječmen, ovesné vločky, rýže, těstoviny, alkohol, cola, káva, perlivé vody, pivo.

Každému, kdo začne s vyplavováním kyselin, přeji hodně trpělivosti a vytrvalosti při cestě za rovnováhou vlastního těla.